Brama przesuwna – dbanie o szynę

brama przesuwna

Wiele osób decydując się na ogrodzenie i bramę, wybiera bramę przesuwną. Nie jest w tym nic dziwnego, ponieważ niewielka ilość miejsca na podwórku niemal wymusza dokładnie takie rozwiązanie. Brama skrzydłowa musi mieć odpowiednią ilość miejsca, żeby w ogóle się otworzyć, zaś przesuwna daje szansę otwarcia wjazdu bez straty miejsca. Oczywiście przesuwna też potrzebuje jakiegoś miejsca, gdyż inaczej by się nie otworzyła, jednak nie jest to część wjazdu, lecz odpowiedniej długości płot.

Brama przesuwna może być połączona z dwóch skrzydeł lub mieć jedno całościowe. Wszystko zależy od tego, ile mamy miejsca z boku przy płocie. Jeśli całe skrzydło bramy wsunie się z jednej strony, nie ma potrzeby komponować jej z dwóch skrzydeł, tylko wystarczy jedno.

 

Jak montowana jest brama przesuwna?

Do zamontowania bramy przesuwnej, potrzebna jest odpowiednia szyna jezdna do bramy przesuwnej, oraz odpowiednie rolki, które będą bramę przesuwały po szynie. By wszystko działało jak należy, każdy element musi być dopasowany. Brama nie przesunie się bez rolek, zaś szyna jezdna do bramy przesuwnej służy temu, żeby ów sprzęt trzymał się płotu i był stabilny. Same rolki pewnie poprowadziłyby bramę przez podjazd, jednak bez szyny brama by się przewracała. Każdy element jest bardzo potrzebny, żeby wszystko działało jak potrzeba. Oczywiście nie tylko szyna ale i rolki muszą być pielęgnowane, żeby można było swobodnie otwierać podjazd.

 

Jak dbać o szynę?

Element ten jest bardzo podatny na zabrudzenia. Ponieważ przeprowadzony jest przez cały podjazd i właściwie auto przejeżdża przez niego, w szynie gromadzą się rozmaite zabrudzenia. Może to być piach czy liście, ale nie tylko. Często ogromnym problemem jest zalegający śnieg czy lód, który nie pozwala rolkom przesuwać się swobodnie. Wjeżdżająca na zgromadzony śnieg brama może wypaść z szyny i przewrócić się na otwierającą ją osobę. Dlatego warto o takie elementy dbać, żeby uniknąć komplikacji lub jakiejś tragedii. Dbanie o szynę to tak naprawdę regularne jej czyszczenie, żeby nic nie przeszkadzało w otwieraniu i zamykaniu.

Dodaj komentarz