Bramy wjazdowe

dom jednorodzinny

Każdy dom, zwłaszcza na obrzeżach miasta musi posiadać bramę. Może ona pełnić różne funkcje, oprócz wpuszczania jedynie dozwolonych pojazdów na posesje. Może ona być bardzo widowiskowa, może gwarantować swobodę bez obaw, że przechodnie zobaczą czegoś czego nie powinni.

Wyróżnić można 2 rodzaje bram, przesuwane oraz otwierane. Jedne zapewniają wygodę, drugie niepowtarzalne wrażenia estetyczne. Otwierane zazwyczaj są dwu-skrzydłowe, duże i w stylu gotyckim. Najczęściej są używane do wielkich posiadłości, ale przy małych także dobrze się spisują. Bardziej nowoczesnym typem są przesuwane. Ten rodzaj zazwyczaj posiada tylko jedno skrzydło, które poruszają wózki do bram przesuwanych.

 

Czym są owe wózki?

Są to małe kółka które poruszają się najczęściej na szynach. Jaka jest wada bram przesuwanych? Dosyć prosta. Brama kiedy jest otwierana, przesuwa się całkowicie w danym kierunku. Oznacza to, że ogrodzenie po jednej stronie musi być na tyle długie, aby się w nim cała zmieściła. Jak łatwo się domyślić nasuwa to spore ograniczenie na wszystkie działki, które są po prostu zbyt małe, aby sobie na to pozwolić, albo zbyt wąskie. Jednakże ten problem także się da rozwiązać.

Istnieje możliwość zamontowania dwóch bram przesuwanych z obu stron wjazdu. Jest to bardzo podobne rozwiązanie do tradycyjnych bram, z tym, że otwarte przesuwane zajmują mniej miejsca. Najlepszym atutem tych portali przejścia jest możliwość otwierania zdalnego, poprzez pilot. W momencie kiedy elektronika się popsuje zawsze pozostaje możliwość otworzenia ręcznego.

 

Typy bram przesuwnych

Wyróżnić można typ samonośny i szynowy. Ten pierwszy jest skonstruowany w taki sposób, że nie dotyka podłoża na jakieś pięć centymetrów. Oczywiście w tym modelu wózki do bram przesuwnych nie są wymagane. W utrzymaniu równowagi pomaga zawieszenie wysięgnikowe i przeciwwaga. W praktyce oznacza to, że długość bramy jest zwiększona o około 35%.

Typ drugi ma taki plus, że nie musi mieć dodatkowej długości, oraz jest zdecydowanie tańszą wersją. Niestety taką najbardziej uporczywą wadą jest konieczność sprzątania szyn. Ten typ bramy najwięcej problemów może sprawiać w czasie zimy. To właśnie w tym okresie bardzo lubi się zacinać, kiedy to śnieg albo lód skutecznie uniemożliwiają poruszanie. Jedną z metod poradzenia sobie z tym problemem jest zamontowanie kabli grzejnych pod szyną. Jest to skuteczne rozwiązanie, ale wybór zależy w zupełności od możliwości osoby dokonującej zakupu.

Zdecydowanie jeśli można sobie pozwolić na bramę samonośną, lepiej wybrać ją i nie martwić się potrzebą sprzątania i rozmrażania szyn. Jednak szynowe są bardziej odpowiednie do wąskich działek i nie zajmują dodatkowego miejsca.

Dodaj komentarz