Bardzo ciężko jest dobrać odpowiednie ogrodzenie. Jego nadrzędnym zadaniem jest wyznaczanie granic oraz ochrona posiadłości. Ogólnie bardzo ciężko jest wykorzystać je do zadbania o dobry wizerunek domu. Najłatwiejszą a jednocześnie najtańszą formą ogrodzenia jest siatka. Na ogół wygląda ona nieestetycznie i raczej traktuje się ją, jako niechętną konieczność.
W rzeczywistości nawet ze zwykłej siatki można zrobić bardzo efektowne ogrodzenie. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rodzaj wspomnianej siatki i kolor. Innym elementem są miejsca zaczepienia siatki. Jeśli wybierze się je dokładnie, mogą służyć nie tylko przez wiele lat, ale też świetnie komponować się z otoczeniem. Przede wszystkim nie powinny jednak być dużo większe niż sama siatka.
Wykończenie siatki
Dobrze jest też zadbać o odpowiednie ich zakończenie. Świetnie do tego spisują się kule, albo groty do ogrodzenia. Oczywiście podejmując decyzje należy kierować się także wyglądem całego podwórka, a także domu. Wielkie ogrodzenie w stylu gotyckim, nie jest dobrym połączeniem z niewielkim domkiem jednorodzinnym. Decydując się na ogrodzenie z siatki warto wybrać kupić dodatkową farbę i zadbać, aby wszystkie elementy miały ten sam kolor. Mowa tu nie tylko o siatce i słupkach, ale także o bramie. Oczywiście nikt nie mówił, że nie wolno mieszać kolorów. Warto jednak pamiętać przy tym, aby zachować ciągłość wzoru. Ponieważ logika, geometria oraz idealne wzory kształty zapewniają piękno, nie powinno się zapominać o wpasowywaniu się do wzoru.
Dobre i złe wybory
Nieregularność, złe dobranie kształtów, różne, „gryzące” się kolory, nie są dobrym pomysłem na zaprezentowanie porządnego domu. Jest to dobry pomysł, jeśli jego celem jest oddzielenie jednej części własnego podwórka od innej, ale nie kiedy chodzi o główne ogrodzenie. Taki typ wystroju pasuje do bardzo specyficznie zagospodarowanej przestrzeni i nie każdy także potrafi odpowiednio dobrać elementy aby wyszedł „artystyczny nieład”. W takim przypadku trzeba zrezygnować z wielu elementów takich jak groty do ogrodzenia i raczej nie pozostawiać się elementów w ich naturalnym kolorze. Jednakże jeśli ktoś już chce się zdecydować na kolorowe ogrodzenie, najbezpieczniejszą formą będzie wybranie trzech lub czterech kolorów i pomalowanie nimi ogrodzenia na kształt tęczy.
Kolorowe ogrodzenie dużo lepiej prezentuje się, jeśli jest nim drewniany płot. Wtedy nie ma znaczenia ani wielkość, ani użyte kolory. Chociaż bez wątpienia dobrą zasadą jest, aby nie było ich zbyt dużo. Dobrym połączeniem są trzy podstawowe kolory, albo połączenie zielonego, srebrnego, czerwonego, albo niebieskiego, albo żółtego. Ogólnie każdy kolor dobrze prezentuje się z szarym.